SSC membership history


 
Name Country 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Sheri Fritz (Co-Chair & EXCOM)* USA 1 2 2 2  
Janet Wilmshurst* New Zealand 1 2 2 2  
Liping Zhou (EXCOM)* China 1 2 2 2  
Pascale Braconnot (EXCOM)** France 1 1 2 2 2  
Hugues Goosse** Belgium 1 1 2 2 2  
Yusuke Yokoyama** Japan 1 1 2 2 2  
Peter Gell Australia 1 1 1 2 2 2
Michal Kucera Germany 1 1 1 2 2 2
Darrell Kaufman (EXCOM) USA   1 1 1 2 2
Blas Valero-Garcés Spain   1 1 1 2 2
Asfawossen Asrat Ethiopia     1 1 1 2
Cristiano Chiessi Brazil     1 1 1 2
Michael Evans USA     1 1 1 2
Lindsey Gillson South Africa     1 1 1 2
Katrin Meissner Australia     1 1 1 2
Willy Tinner (Co-Chair & EXCOM) Switzerland       1 1 1
Ed Brook USA       1 1 1
Hannah Moersberger (Future Earth liaison) France            
David Carlson (WCRP liaison) Switzerland            

*Rotating off the SSC at the end of 2017
** Rotating off the SSC at the end of 2018
EXCOM = Executive Committee 

 

Past members (alphabetical)

Name (and highest official function):

Country:

Years on the SSC:

Fátima Abrantes

Portugal

2009-2013

Rick Battarbee

UK

2002-2007

Björn Berglund

Sweden

1991-1994

Pepe Boninsegna

Argentina

1998-2003

Ray Bradley (Chair)

USA

1991-1998

Keith Briffa

UK

1996-2001

Julie Brigham-Grette (Chair)

USA 2000-2008

José Carriquiry

Mexico 2007-2012

Jérôme Chappellaz

France

2004-2009

Steven Colman

USA

2009-2014

Carole Crumley

USA

2002-2006

John Dearing

UK

2008-2013

Patrick De Decker

Australia

1997-2002

Zhongli Ding

China 2008-2011

Jean Claude Duplessy

France

1991-1996

John Eddy

USA

1991-1993

Hubertus Fischer (Co-chair)

Switzerland

2011-2016

Pierre Francus

Canada

2007-2012

Burkhard Frenzel

Germany

1991-1995

Zhengtang Guo

China

1996-2001

Thomas van der Hammen

Netherlands

1993-1996

Martin Iriondo

Argentina

1995-1998

Eystein Jansen

Norway

2004-2009

Jean Jouzel

France

1991-1995

Peter Kershaw

Australia

2004-2009

Laurent Labeyrie

France

1996-2001

Claudio Latorre

Chile

2011-2016

Michael Lautenschlager

Germany

1996-1999

Tungsheng Liu

China

1991-1995

Claude Lorius

France

1991-1996

Vera Markgraf (Chair)

USA

1999-2003

José Ignacio Martínez

Colombia

2004-2006

Bruno Messerli (Co-Director)

Switzerland

1996-2001

Alan Mix (Co-Director)

USA

2010-2015

Willam Mook

Netherlands

1991-1994

Joao Morais

Sweden 1996-2011

Takeshi Nakatsuka

Japan 2007-2012

Eric Odada

Kenya

1991-1996

Hans Oeschger (Chair, Co-Director)

Switzerland

1991-1995

Daniel Olago

Kenya

2000-2005

Yugo Ono

Japan

1995-2000

Bette Otto-Bliesner (Co-Chair)

USA 2006-2011

Jonathan Overpeck

USA

1994-1999

Govind B. Pant

India

1997-1999

Tim Partridge

South Africa

1994-1999

Tom Pedersen (Vice-Chair)

Canada 1994-2002

Dick Peltier

Canada

1991-1994

Christian Pfister

Switzerland

1991-1993

Jonathan Pilcher

UK

1991-1995

Raymond Price

Canada

1991-1993

Jorge Rabassa

Argentina

1991-1993

Dominique Raynaud

France

1997-2002

Denis-Didier Rousseau

France

2010-2015

William Ruddiman

USA

1995-1997

Nat Rutter

Canada

1991-1994

Matti Saarnisto

Finland

1998-2003

Michael Schulz

Germany

2008-2013

Olga Solomina

Russia

2002-2005

Indra Bir Singh

India

2006

Ashok Singhvi

India

2000-2005

Frank Sirocko

Germany

2002-2007

Immaculate Ssemanda

Uganda

2012-2015

Thomas Stocker (Co-Director)

Switzerland

1999-2004

Ryuji Tada

Japan

2002-2006

Chris Turney

Australia

2010-2015

Mohammed Umer

Ethiopia 2006-2011

Eugene Vaganov

Russia

1995-1997

Andrei Velichko

Russia

1991-1994

Anne de Vernal

Canada

1998-2000

Ricardo Villalba

Argentina

2004-2009

Heinz Wanner (Co-Chair)

Switzerland

2005-2010

Bob Wasson (Vice-Chair)

Australia

1991-1996

Pinxian Wang (Vice-Chair)

China

2002-2007

Cathy Whitlock

USA

2006-2011

Kathy Willis

UK

2014-2015

Eric Wolff

UK

2008-2013

Herman Zimmerman (Co-Director)

USA

1992-1995